Hästens behov del 1
Hästen bör få utevistelse i stora kuperade hagar tillsammans med andra hästar. Hästen mår som bäst om den får vara tillsammans med en annan häst/hästar. Hästen blir mer avslappnad och rör sig också mer med kompisar.

Utevistelsen i bra hagar ger hästen en naturlig möjlighet att röra sig mer och stärker skelett, senor och muskulatur. Studier har visat på att små mikroskador i senor, skelett läks ut snabbare och blir inte till något större hos hästar som vistas ute i större hagar under den större delen av dygnet.
Utnyttja gärna naturliga hinder i hagen, genom att bygga hagen så att hästarna tvingas passera hindren, för att ta sig från en del av hagen till en annan.
Unghästar bör gå i flock med andra hästar i olika åldrar och inte endast med hästar i samma ålder. Det är mindre risk för aggressiva lekar och att någon äldre häst håller ordning och visar hur saker och ting ska gå till.
Andra inlägg
- Lymf & cirkulationsmassage
- Sadla om med vår yrkesutbildning i Hästmassage och friskvård
- Vårterminen 26
- Ett erbjudande du inte får missa :)
- Hästmassage & lymfmassagekurs eget bruk
- Webb kurs
- Hästmassageutbildning 2026
- Diplomerat hösttermin 2025
- Kämpa för att få till hästens gångarter
- Problem i knäleden


